Jak skutecznie uczyć się języków – rady Dalajlamy (część 3)

Link do części pierwszej: Jak skutecznie uczyć się języków – rady Dalajlamy (rady 1-6)

Link do części drugiej: Jak skutecznie uczyć się języków – rady Dalajlamy (Rady 7-12)

13. “W niezgodzie z ukochanymi osobami, zajmuj się tylko obecną sytuacją. Nie przywołuj przeszłości”.

Jeśli popełniłeś kiedyś jakiś błąd, mówiąc w języku obcym, nie ma on dziś znaczenia. Ważne jest to, co z nim zrobiłeś. Nie ma sensu do niego wracać.

Nie warto też porównywać się z innymi. Zawsze znajdziesz ludzi, którzy będą lepiej mówić w danym języku niż Ty. Niektórzy mają więcej czasu, inni – doświadczenia. Każdy z nas podąża własną drogą, więc wszelkie porównania są mylące.

Twoim przeciwnikiem nie są inni poligloci albo koledzy ze szkoły czy z pracy. Tak naprawdę musisz pokonać siebie i swoje słabości. Pamiętaj zawsze słowa Buddy:

“Lepiej jest zwyciężyć siebie samego niż wygrać tysiąc bitew. Wówczas zwycięstwo jest twoje i nie odbiorą ci go ani anioły i demony, ani niebo i piekło”

– Budda

14. “Dziel się swoją wiedzą. To sposób na osiągnięcie nieśmiertelności”.

Ten sam Budda powiedział:

“Jeśli jesteś lampą dla kogoś, światło oświetli także Twoją drogę”.

– Budda

Nie ma lepszego sposobu na naukę jak uczenie innych. W latach 60. w Instytucie NTL w Betel, w stanie Maine w USA, opracowano Piramidę Uczenia. Pokazuje ona, że stopień zapamiętywania materiału zależy od tego, jak bardzo jesteśmy zaangażowani w proces. Czytając, zapamiętujemy jedynie 5%. 50% uda nam się przyswoić, gdy zaangażowani będziemy w dyskusję na dany temat, a aż 90%, gdy przekazujemy wiedzę innym.

15. “Bądź łagodny dla Ziemi”.

Świat, który nas otacza jest piękny i daje nieskończone możliwości. Naszym zadaniem jest go chronić. Pamiętaj jednak, że Ty także jesteś jego częścią. Bądź więc łagodny wobec siebie. Będziesz odnosił sukcesy i porażki. Każdemu zdarzają się momenty, gdy brakuje motywacji do nauki. Każdy z nas popełni błąd, którego będzie się przez lata wstydził. Nie przejmuj się jednak tym zbytnio. Oceniaj się łagodnie. Pamiętaj zawsze słowa węgierskiej poliglotki Kató Lomb:

“Język to jedyna rzecz, którą warto znać nawet słabo”.

– Kató Lomb

Pomimo błędów, które popełniasz; pomimo braku regularności w nauce, i tak osiągnąłeś więcej, niż zapewne kiedyś Ci się wydawało. Trzymaj się tego i nie przejmuj się niepowodzeniami. Będzie ich wiele na Twojej drodze, ale po każdej burzy przychodzi słońce.

16. “Raz do roku idź w miejsce, gdzie nie byłeś nigdy wcześniej”.

Nie zatrzymuj się. Gdy uczysz się języka, raz do roku spróbuj czegoś nowego, nawet jeśli wydaje Ci się, że poznałeś już ten język w pełni.

Każdy język kryje wiele tajemnic, które czekają na swoich odkrywców. Pamiętaj zawsze słowa Steve’a Jobsa:

“Stay hungry. Stay foolish. Pozostawaj głodny. Pozostawaj głupcem”.

– Steve Jobs

Pozostawaj głodny, czyli nigdy nie spoczywaj na laurach. Próbuj wciąż czegoś nowego. Pozostawaj przy tym głupcem, bo za takiego będą Cię uważać, gdy opowiesz o swoich planach i marzeniach. Niech to, co “normalne i powszechne” Cię nie zatrzymuje. Podążaj za marzeniami i nie daj się nigdy przekonać, że coś jest niemożliwe.

17. “Pamiętaj, że najlepszym związkiem pomiędzy ludźmi jest taki, w którym miłość dla siebie nawzajem przewyższa waszą potrzebę drugiej osoby”.

I tu ponownie odnieśmy to do miłości do języka, którego się uczysz. Będą zdarzały się sytuacje, gdy zostaniesz zmuszony do nauczenia się np. angielskiego lub innego języka, który potrzebny będzie w pracy. Ale może on nie brzmieć zbyt dobrze, wydawać sie zbyt trudny jak na Twoje możliwości…

Aby odnieść sukces musisz się w nim rozkochać. Język jest jak dziecko, które pojawia się w twoim życiu, zabierając część czasu wolnego. Wymaga od Ciebie wyrzeczeń, ale jeśli przyjmiesz je z miłością, sprawi, że poczujesz się spełniony. Każda interakcja w tym języku będzie dla Ciebie powodem do dumy i radości.

Jeżeli trudno Ci zrobić kolejny krok w nauce niemieckiego czy francuskiego, spróbuj pokochać te języki. Spraw, by miłość była silniejsza niż poczucie obowiązku. Jeśli nie chciałeś się ich uczyć, potraktuj je jak nieplanowane dziecko, które pojawia się w twoim domu. Możesz na nie narzekać i żałować utraconych możliwości. Ale możesz też je pokochać i patrzeć, jak prowadzi Cię ku zupełnie nowym, nieznanym miejscom.

18. “Oceniaj swój sukces poprzez to, co musiałeś oddać, aby go osiągnąć”.

Nauka języków wymaga licznych wyrzeczeń. Nawet najmniejsze sukcesy są często okupione godzinami spędzonymi na słuchaniu nagrań, czytaniu podręcznika i przełamywaniu barier.

Gdy za kilka miesięcy, siedząc w toskańskiej kawiarence, będziesz gawędzić z kelnerem po włosku o pogodzie, zatrzymaj się i przypomnij sobie, gdzie byłeś jeszcze nie tak dawno temu.

Nauka języków nie jest łatwa, ale gdy pokonasz swoje słabości i momenty zwątpienia, zobaczysz, że było warto, czego Ci z całego serca życzę.

Konrad Jerzak vel Dobosz

O autorze

Konrad Jerzak vel Dobosz

Autor książki "Sekrety poliglotów", poliglota, uczestnik programu "The Brain -
Genialny umysł", w którym był testowany ze znajomości 14 języków obcych; jeden z organizatorów warsztatów językowych odbywających się od 2014 r. w Polsce.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates
>
%d bloggers like this: