Relacja z warsztatów w Warszawie

12 kwietnia, 2016 in Blog

“Uczę się języka już długo, ale siedzę cały czas nad książkami i czuję, że nie robię żadnych postępów. Nie jestem w stanie z nikim się w tym języku porozmawiać…” To tylko jeden z wielu problemów, z którymi uczestnicy przyszli na warszawskie warsztaty “Sekrety poliglotów”.

Podobnie jak rok temu szkolenie było prowadzone przez trzech znanych poliglotów: Marlona Couto Ribeiro z Brazylii, który jeszcze miesiąc temu prezentował swoje umiejętności językowe w programie “Pytanie na śniadanie” w TVP2, gdzie został zaproszony ze swoją żoną z Węgier Anikó Couto Szalay; Konrada Jerzaka vel Dobosza, autora książki “Sekrety poliglotów”, a także Pawła Koperka, który jest współorganizatorem warszawskich tandemów językowych.

Niestety tym razem ze względu na nagłą chorobę Marlon nie mógł pojawić się na warsztatach osobiście, ale dzięki technologii mogliśmy się z nim połączyć wirtualnie. Mógł więc bez problemu poprowadzić swoją prezentację i odpowiadać na pytania publiczności.

Pierwszy dzień warsztatów, w których w sumie wzięło udział ok. 30 osób, skupiony był wokół tematów bliskich osobom, które zaczynają swoją przygodę z nauką języka obcego. Konrad poprowadził warsztat, w którym wyjaśniał, w jaki sposób zaplanować naukę języka na co dzień, biorąc pod uwagę nasz styl nauki, możliwości czasowe i inne kluczowe elementy, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Paweł z kolei opowiedział o tym, w jaki sposób wykorzystywać w nauce komputer, a także doradził, z których aplikacji korzystać. Jego umiejętności językowe mogła sprawdzić w przerwie obecna na warsztatach studentka iranistyki, z którą rozmawiał przez chwilę po persku. Była ona pozytywnie zaskoczona jego poziomem i tym, że mógł z nią rozmawiać, choć poświęcił na naukę tego języka nie więcej niż kilka tygodni. Wszyscy uczestnicy mogli wcielić w życie rady Pawła także dzięki bonusom przygotowanym przez partnerów warsztatów: Fiszkotekę i Italki. Fiszkoteka przekazała uczestnikom kody dostępowe umożliwiające bezpłatne korzystanie z aplikacji przez trzy miesiące i dostęp do bardzo dobrej jakości materiałów przygotowanych w kilku językach. Italki z kolei dało w prezencie kupon o wartości 10 USD do wykorzystania przy płaceniu za lekcje z lektorami, których można znaleźć na tym bardzo popularnym portalu.

Na koniec sobotnich warsztatów mogliśmy posłuchać Marlona. Opowiedział on o stosowanych przez siebie technikach, które można wykorzystać w nauce języka poza szkołą. Oczywiście jak to zazwyczaj bywa, Marlon okrasił swoje wystąpienie kilkoma dowcipami, na które stali bywalcy naszych szkoleń zawsze czekają.

Niedziela była poświęcona bardziej zaawansowanym tematom. Pierwszy warsztat dotyczył tego, w jaki sposób należy uczyć się słówek. W oparciu o kilka ćwiczeń Konrad pokazał, co pomaga nam skuteczniej zapamiętywać nowe słowa i stosować je od razu w zdaniach. Uczestnicy z pewnością nie spodziewali się, że po kilkuminutowej lekcji hindi, skonstruowanej w oparciu o omawiane techniki, będą w stanie przeprowadzić w tym niełatwym języku króciutką rozmowę i zapamiętać skutecznie wiele nowych słówek.

Chwilę później mogliśmy dowiedzieć się nieco więcej na temat tego, jak podchodzić do rozmów z obcokrajowcami i wykorzystywać tego typu interakcje do rozwijania umiejętności językowych. Paweł podzielił się wieloma sztuczkami i radami, które sam stosuje w czasie konwersacji np. podczas tandemów językowych czy codziennych rozmów ze znajomymi.

Na sam koniec Marlon, któremu tym razem towarzyszyła także Anikó, wyjaśnił, w jaki sposób podchodzić do nauki, gdy poznaliśmy już język na tyle dobrze, by się w nim komunikować, ale czujemy, że możemy nauczyć się więcej.

Uczestnicy szkolenia wychodzili bardzo zadowoleni. Wszyscy byli zgodni, że czekają na powstanie szkoły językowej, która zacznie brać pod uwagę wszystkie zasady, o których była mowa na warsztatach. Wielu z nich stwierdziło, że są teraz naprawdę zmotywowani i mają nadzieję zacząć stosować się do zaleceń od zaraz. Życzymy wszystkim owocnej nauki i mamy nadzieję, że uda się osiągnąć zamierzone cele!

O autorze

Konrad Jerzak vel Dobosz

Autor książki "Sekrety poliglotów", poliglota, uczestnik programu "The Brain -
Genialny umysł", w którym był testowany ze znajomości 14 języków obcych; jeden z organizatorów warsztatów językowych odbywających się od 2014 r. w Polsce.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}
Subscribe to get the latest updates
>
%d bloggers like this: